מדיניות ההשקעה

הבדל בין ייעוץ וניהול תיקי השקעות

  • מוטי זייץ
  • 22/04/2019

הבדל בין ייעוץ וניהול תיקי השקעות
יועץ השקעות – מייעץ ללקוח בקשר להשקעותיו. תפקידו מוגבל לייעוץ בלבד והוא אינו מורשה לפעול בתיק ההשקעות של הלקוח אלא לאחר אישור ספציפי לגבי כל עסקה ועסקה על ידי הלקוח.
מנהל תיקי השקעות – מנהל תיקי השקעות יכול לספק גם שירותי ייעוץ אך ייחודו בכך שהוא בונה ומנהל בפועל את תיקי ההשקעות של לקוחותיו, ומבצע את הרכישות עבורם. כלומר, למנהל התיקים יש ייפוי כוח לפעול בתיק הלקוח לפי שיקול דעתו.
וכן, מה עדיף? אין כאן תשובה חד משמעית והיא נתונה לשיקול דעתו של הלקוח. אם הוא בעל ידע נרחב בניירות ערך ומוצרים פיננסים, וכן יש לו זמן לעקוב ולבחון מעת לעת עם יועץ ההשקעות שלו את תיק ההשקעות שלו, כנראה שהאלטרנטיבה הראשונה עדיפה. לרוב, אנשים יפנו למנהלי השקעות מקצועיים כאשר הם אינם מבינים מספיק בשוק ההון או/ו שאין להם את האפשרות לעשות מעקב רציני של תיק ההשקעות להם.
מה חשוב לדעת לפני קבלת ההחלטות בנוגע למנהל השקעות? חשוב קודם כל לבדוק אם למנהל ההשקעות רקע פיננסי וניסיון קודם בניהול תיקי השקעות. בדקו באם מנהל ההשקעות עומד בקריטריונים הקבועים בחוק, וודאו כי יש ברשותו רישיון לניהול תיקי השקעות, אמתו כי למנהל ניסיון עשיר ורלוונטי כפי שהוצג לכם.
האם בית השקעות גדול עדיף על בית השקעות קטן יותר? אין הוכחה מחקרית כי לבתי השקעות גדולים ביצועים טובים יותר בטווח הארוך מבתי השקעות קטנים יותר. לרוב יש ברשותם הרבה מאוד קרנות וקופות, חלקן טובות יותר וחלקן טובות פחות כך שיש שרשותם את האפשרות לבחור מהן לפרסום את הטובות ביותר. יש להתייחס למדדים אובייקטיבים המודדים את טיב ההשקעות של סה”כ הנכסים המנוהלים על ידי אותו גוף (קיימים אתרי אינרנט המתמחים בנושא). עבור לקוחות שאינם מנוסים, כדאי לבקש ממנהל התיקים להמציא את תשואות תיק ההשקעות שלכם (ולא של שום קרן או קופה אחרת) למדדי הייחוס הרלוונטים. גם כאן, שווה לבחון אם מדדי הייחוס הינם רלוונטים לאופי התיק שלכם.
מי מטפל בי לאחר פתיחת התיק? במרבית בתי ההשקעות, ישנם שלושה אנשי קשר העומדים מול הלקוח. הראשון הוא משווק ההשקעות אשר נמצא עם הלקוח מהפגישה הראשונה ועד לפתיחת תיק ההשקעות. הוא עוזר ללקוח לאפיין את דרישות תיק ההשקעות התואמות את צורכיו. לאחר פתיחת התיק, ללקוח מוגדר מנהל קשרי לקוחות אשר יעמוד מולו באופן שוטף. את תיק השקעות ינהל מנהל השקעות אשר בדרך כלל לא יהיה בקשר עם הלקוח. המידע הרלוונטי יועבר אליו בדרך כלל על ידי מנהל קשרי הלקוחות. מנהל ההשקעות ינהל בדרך כלל ב “pool” את תיקי ההשקעות של כל לקוחות החברה על ידי בחירת אותם מוצרים לכל הלקוחות. בבתי השקעות מסויימים (לרוב משפחתים או בוטיקים), ניתן לראות כי מנהל ההשקעות הוא זה שמנתח את דרישות הלקוח, מאפיין את תיק ההשקעות לפי צרכיו הייחודיים של הלקוח ועומד לכל הדרך לרשותו של הלקוח.
איך ניתן לדעת כי מנהל ההשקעות פועל באופן אובייקטיבי לטובת לקוחותיו, כלומר ללא שיקולים זרים? זו שאלה מצויינת שאליה קשה מאוד לענות היות וקשה בדרך כלל ללקוחות שאינם מנוסים להבחין בתקבולים השונים הניתנים למנהל ההשקעות. חשוב לבדוק בתיק המנוהל, כמה מהנכסים מושקעים בקרנות נאמנות, קרנות גידור או מוצרים של אותו גוף מנהל היות ויתכן ויש לו אינטרס כלכלי בנושא. לעיתים, החלפת הקרנות במוצרי “מדף” זולים יותר מאפשרת לחסוך הרבה מאוד אחוזי תשואה בטווח הארוך. הדבר נפוץ בבנקים זרים בדרך כלל. בנוסף, יתכן כי לגוף המנהל חברת בת העוסקת בחיתום. בעבר נראו מספר מקרים בהם מנהל ההשקעות עזר לעמיתיו מחברת החיתום להתמודד עם התחייבויותיו החיתומיות, תוך השקעה בניירות ערך לא אטרקטיבים במיוחד.

השאירו פרטים ונחזור אליכם


מאמרים נוספים

ההבדל בין רישיון יעוצי לרישיון שיווקי

ניהול IRA